Sen-Nick

... Brak komentarzy

Zdarza się, że nowo poznane osoby powierzają mi swoje sny, kiedy dowiadują się, że jestem psychologiem. Szukają ich znaczenia albo w sennikach albo u mnie, a przecież to one same najlepiej złamią ich szyfr. Sny to specyficzna forma komunikacji z samym sobą, nie tak oczywista i wprost. Senny komunikat jest z jednej strony bardzo osobisty – jest dostępny tylko nam, z drugiej strony wydaje się obcy – wyświetla się nam poza naszą wolą.

Język snów

Sny mówią do nas obrazami, ponieważ wyrażają treści, które są nieświadome i nie zostały pomyślane do tej pory. Wszystkie elementy snu – postacie, przedmioty, zjawiska… są przejawami przeżyć śniącego. Ważne, by odkryć znaczenie tych symboli. Wydarzenia w snach nie znają żadnych ograniczeń, nie słuchają praw natury ani tym bardziej ludzkich zasad. Ludzie śnią, że latają, że przenoszą się w czasie, że spotykają się z dawno nieżyjącymi, że uwodzą bez skrępowania… Skoro sny „kodują się” bez hamulców, to do złamania ich szyfru niezbędny jest otwarty i nieskrępowany umysł.

Łamanie szyfru

Załóżmy, że taki obraz mógł przyśnić się każdemu. Tylko, jak teraz złamać szyfr?

1. Najpierw trzeba opowiedzieć senny obraz – „Przyśnił mi się dziwny świat, w którym nad ziemią latały księgi z różnymi pięknymi zakątkami zamiast stron. Było tam też stado ptaków i kolorowe balony. Z książki wylewał się wodospad.”

 

2. Potem wybrać jeden z elementów obrazu i puścić wodze fantazji, by szukać skojarzeń do niego:

 

  • „Najbardziej przyciąga mnie księga, która jest na pierwszym planie, ciekawi mnie, czy na kolejnej stronie jest inny krajobraz. To mi się trochę kojarzy z księgą życia i czekaniem już na następną stronę, na przyszłość. Może właśnie za dużo jest mnie w przyszłości, a za mało tu i teraz?”

 

  • „Zwracam szczególną uwagę na ten wodospad wypływający z księgi. Zastanawiam się, gdzie on pada i czy na ziemię pada jak deszcz, i czy ludzie chronią się przed nim pod parasolami. Teraz przyciągają mnie te parasole, bo w sumie ten deszcz z wodospadu mógłby być jakiś magiczny na przykład i lepiej by było skąpać się w nim niż chronić. Zastanawiam się przed czym, ja w życiu nadmiernie się chronię zamiast może wystawić się na działanie tego czegoś…”

 

  • „Nie mogę oderwać wzroku od tych balonów, jest ich bardzo dużo i są bardzo kolorowe. Kojarzą mi się z Kapadocją w Turcji, takim marzeniem do spełnienia, aby tam kiedyś pojechać. W ogóle ciekawe, jakie ja mam marzenia i czy one są tak daleko ode mnie, jak te balony na tym obrazku.”

 

 

 

3. Następnie warto przejść do refleksji dotyczącej siebie i swojej realnej sytuacji, może zdecydować się wypróbować coś nowego, może coś zmienić, może tylko/aż pomyśleć.

Znaczenie snów

W snach może wydarzyć się to, co nie zadziało się na jawie – mogą zostać odreagowane napięcia psychiczne, emocjonalne, zaspokojone pragnienia albo zrealizowane potrzeby. Może się przyśnić rozwiązanie jakiegoś problemu. W snach można oswajać przełomowe wydarzenia życiowe.

Sen-Nick

Lepiej w miejsce sennika do łamania sennego szyfru, użyć innego narzędzia. Nowy termin oznacza, że sen jest unikalny i osobisty, jak nick. Czasem trzeba trochę powymyślać, żeby trafić na dobry nick i dobrą interpretację snu – oryginalną i pasującą do nas.

Podziel się wrażeniami...