Psychodrama została stworzona przez Jacoba Leviego Moreno w czasie, kiedy Zygmunt Freud tworzył psychoanalizę i jest drugą historycznie szkołą psychoterapii. Psychodrama jest równie wiekowa jak psychoanaliza, ale zdecydowanie mniej sławna i popularna, zarówno wśród psychoterapeutów, jak i pacjentów. Słowo "psychodrama" wywołuje mniej zachęcających skojarzeń. Zamiast dramy, oznaczającej w języku greckim "działanie", jest słyszany dramat. A dramat to w życiu - wielka tragedia, w teatrze - sztuka grana przez aktorów, w literaturze - dzieło mistrzów. Dlatego znacznie lepiej jest myśleć o psychodramie, jak o psychologicznym działaniu, czyli takiej własnej aktywności, która przynosi psychologiczne korzyści.
Dziecięce zabawy i grecki teatr
Moreno zauważył, że dzieci w swoich zabawach "na niby", kiedy grają różne role (mamy, taty, nauczyciela, strażaka, aktorki...), to próbują nowe zachowania, czasem odreagowują trudne sytuacje, rozwijają swoje możliwości. Głównym celem psychodramy jest rozwijanie kreatywności i spontaniczności, które sprzyjają powodzeniu w życiu, ułatwiają wprowadzanie zmian i podejmowanie wyzwań.
Moreno nie interesował się teatrem greckim, jednak zapożyczając od Arystotelesa termin "protagonista" na oznaczenie osoby odgrywającej swoją historię na scenie, uczynił pomost między psychodramą a teatrem greckim. Zarówno psychodrama, jak i teatr grecki mają swoje źródło w prastarym procesie grupowym. Rytuały i kulty powstały w pierwszych wspólnotach, wspierały w radzeniu sobie z siłami natury i niebezpiecznymi mocami. Grupa gromadziła się wokół postaci (symbolu, osoby) obdarzanej wyjątkowymi cechami, niezbędnymi do przeciwstawienia się fatum. Psychodrama jest metodą stosowaną przede wszystkim w grupie. Protagonista jest postacią wyłonioną z grupy, która niesie ważny temat całej wspólnoty, w imieniu wszystkich zmaga się z losem i odzyskuje wpływ na przebieg zdarzeń.
Scena
-
Scena ma ogromne znaczenie w psychodramie. W realnej przestrzeni to wydzielone miejsce w gabinecie terapeutycznym, w którym dzieje się gra psychodramatyczna (psychologiczne działanie). Scena tworzy ramę, która pomieszcza dynamiczną treść psychodramy. Na scenie nie opowiada się historii, lecz się ją odgrywa, nie analizuje się rozwiązań, lecz wprowadza je w akcję. Scena działa jak specyficzny wehikuł czasu, który przenosi do obecnej chwili wydarzenia z przeszłości i przyszłości.
Scena w psychodramie jest odbiciem wewnętrznej sceny protagonisty. Każdy z nas ma swój wewnętrzny świat, zbudowany z obrazów, uczuć, myśli, odczuć, dźwięków, głosów... To wszystko można wnieść na scenę, by doświadczyć tego z innej perspektywy i decydować, co można dalej z tym zrobić. Takie psychologiczne działanie sprzyja odzyskaniu poczucia sprawczości i wpływu.
Podziel się wrażeniami...