Spotkania następujących po sobie lat odbywają się regularnie średnio co 365 dni.
Doświadczamy ich w ciągu życia kilkadziesiąt razy.
W dzieciństwie czas nam płynie wolno.
Kiedy nam lat przybywa, czas zaczyna biec coraz szybciej, a rok staje się krótkim okresem.
Stary Rok
Ten Starszy już wie, że jego czas minął. Zdarza się, że jest nieco zażenowany, że nie udało mu się zrealizować wszystkiego, co zamierzał. Czasem czuje, że na tle wszystkich innych lat jest wyjątkowy i na zawsze przejdzie do osobistej historii. Bywa i tak, że sam już nie może siebie znieść, wyczekuje aż odejdzie wraz ze swoim pechem.
Twarz ma pooraną zmarszczkami doświadczeń. Nie ma już wpływu na to, co się wydarzyło. Ale może przecież się zastanowić. Jak do tego doszło? Czy dobrych wyborów dokonał? Jakie to ma znaczenie dla całości opowieści o życiu?
Gorzej, jeżeli ma rany, które nie zdążyły się zabliźnić. Najważniejsze, by nie udawał, że wszystko jest w porządku i by nie ukrywał ich przed Młodszym.
Nowy Rok
Jest zupełnie na początku swojej drogi. Mimo, że kierunek wędrówki ma mniej więcej wyznaczony, to nie jest w stanie przewidzieć, co się wydarzy na szlaku. Zależy mu na tym, by nie tracić entuzjazmu i nadziei przez kolejne dni, tygodnie i miesiące.
Wszyscy życzą mu jak najlepiej. Niech marzy, by marzenia mogły się spełnić. Niech wychodzi do ludzi, by doświadczyć ich życzliwości i serdeczności. Niech tworzy plany, by mieć satysfakcję z ich realizacji.
Spotkanie
Poruszający bywa kontakt Starego z Nowym. Właśnie w tych dniach są tak blisko siebie, że nie sposób tego nie zauważyć. Mimo wszystko ważne jest, by to było dobre spotkanie. Stary Rok zasłużył na docenienie wysiłków, jakie podejmował, zrozumienie błędów, jakich się dopuścił i dumę z każdego nawet najmniejszego sukcesu. Nowy Rok niech dostanie dobrą wróżbę, absolutnie żadnych klątw i złorzeczeń. Najważniejsze, by pozostał sobą cokolwiek się wydarzy, by za rok tak samo bystre spojrzenie zobaczył w lustrze.
Przełomowy czas
Przejście między starym i nowym rokiem zaznacza się w naszych umysłach, ale również w naturze i kulturze. 22 grudnia ma miejsce przesilenie zimowe, od którego każdy następny dzień staje się dłuższy, przybywa słońca i światła. Koniec grudnia obfituje w różne tradycje, które sięgają daleko w przeszłość. Przed chrześcijańskimi świętami i balami sylwestrowymi, ludzie mieli różne zwyczaje wspomagające czas przesilenia. Huczne zabawy, tańce i głośne dźwięki miały rozpędzić wszelkie zło – przykre wspomnienia i zmartwienia. W tym szczególnym czasie wróżono, co przyniesie przyszłość.
Dziś też chętnie dowiedzielibyśmy się, jaka dola nas czeka…